bojnice.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Bojnice

Svet

Trump prelomil týždne mlčania, nemá žiadne nahrávky s bývalým šéfom FBI Comeym

WASHINGTON 22. júna (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že si nenahrával a ani nemá žiadne nahrávky jeho rozhovorov s bývalým šéfom FBI Jamesom Comeym. Ukončil tak týždne mlčania a napínania verejnosti, ktorej sľuboval, že sa k otázke existencie či neexistencie nahrávok už čoskoro vyjadrí. K otázke nahrávok Trump vo štvrtok zaujal stanovisko preňho typickou formou - zverejnením postu na Twitteri. Zároveň napísal, že nemá "ani tušenia", či niekto iný nejaké nahrávky jeho rozhovorov s Comeym nahrával a má k dispozícii. Odporúčame:Podľa Trumpa dozrel čas na nové pravidlá , imigrantom chce sťažiť prístup k sociálnym dávkam Comey začiatkom júna obvinil Trumpa, že sa snažil neprimerane zasahovať do vyšetrovania údajných vzťahov medzi Trumpovým tímom a ruským vedením, ktoré sa malo snažiť ovplyvniť výsledky amerických prezidentských volieb v prospech súčasného prezidenta. Comey zverejnil komunikáciu s Trumpom do najmenších podrobností, pričom uviedol, že si presný obsah ich osobných aj telefonických rozhovorov vždy po ich skončení zapisoval. Trump Comeyho vzápätí obvinil, že si informácie o údajnej snahe prezidenta zasahovať do vyšetrovania vymyslel a odkázal mu, že môže len dúfať, že sa ich vzájomné rozhovory v Bielom dome nenahrávali. Odvtedy Trumpa médiá žiadajú o informáciu, či nejaké nahrávky skutočne existujú, s tým, že ak áno, chceli by poznať ich obsah. Trumpa k zverejneniu informácie o tom, či nahrávky rozhovorov s Comeym existujú, prinútilo až rozhodnutie komisie Snemovne reprezentantov amerického Kongresu vyšetrujúcej údajné zasahovanie Ruska do americkej predvolebnej kampane. Komisia vyzvala Biely dom, aby jej nahrávky, ak nejaké existujú, odovzdal najneskôr do piatku. Viac k témam: Donald Trump, James Comey, USAZdroj: Webnoviny.sk - Trump prelomil týždne mlčania, nemá žiadne nahrávky s bývalým šéfom FBI Comeym © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Trump prelomil týždne mlčania, nemá žiadne nahrávky s bývalým šéfom FBI Comeym

Orbán poslal francúzskemu prezidentovi Macronovi tvrdé slová, nováčik nemá poučovať veteránov

BRUSEL 22. júna (WebNoviny.sk) - Maďarský premiér Viktor Orbán podľa zahraničných médií asi nebude patriť medzi fanúšikov nového francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Vo štvrtok sa na summite EÚ v Bruseli posťažoval, že sa mu nepáči, ak politik, ktorý je vo funkcii iba krátko, poučuje svojich služobne oveľa starších kolegov. "Je tu pomerne veľa veteránov, ktorí tvrdo pracujú už niekoľko desaťročí," vyhlásil maďarský premiér. Orbána nahneval novinový rozhovor s Macronom, ktorý vo štvrtok zverejnilo viacero európskych denníkov a v ktorom kritizoval niektoré európske štáty za ich postoj v otázke utečencov. Maďarský premiér na jeho slová reagoval s tým, že Macron je len na svojom prvom summite a jeho prvé kroky "neboli veľmi povzbudivé, keďže včera usúdil, že najlepšou formou priateľstva je kopnúť si do stredoeurópskych krajín". "To nebývalo zvykom," posťažoval sa Orbán. Odporúčame:Francúzsko sa už nebude usilovať o odchod sýrskeho prezidenta al-Asada, vyhlásil Macron Macron v rozhovore pre európske denníky okrem iného povedal, že niektoré krajiny si vyberajú zo spoločného európskeho projektu iba to, čo sa im hodí, napríklad európske fondy, ale odmietajú niesť aj spoločnú zodpovednosť. "Európa nie je supermarket, Európa je náš spoločný osud," vyhlásil francúzsky prezident. Kritizoval krajiny, ktoré sa odmietajú podieľať na prerozdeľovaní utečencov medzi jednotlivými členmi EÚ a žiadnych utečencov neprijímajú. Macron nemenoval žiadne konkrétne krajiny. Na jeho vyjadrenie však vo štvrtok okrem maďarského premiéra zareagoval aj hovorca poľského prezidenta Andrzeja Dudu Krzysztof Lapinski, ktorý novinárom v Bruseli povedal, že Poľsko síce "vie, že Európa nie je supermarket", ale to ešte neznamená, že od neho Európa môže žiadať súhlas s prerozdeľovaním utečencov. Viac k témam: Emmanuel Macron, Viktor OrbánZdroj: Webnoviny.sk - Orbán poslal francúzskemu prezidentovi Macronovi tvrdé slová, nováčik nemá poučovať veteránov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Orbán poslal francúzskemu prezidentovi Macronovi tvrdé slová, nováčik nemá poučovať veteránov

Žid si neželal sedieť v lietadle vedľa ženy a vyhoveli mu, spoločnosť jej zaplatí odškodné

JERUZALEM 22. júna (WebNoviny.sk) - Osemdesiattriročná Izraelčanka Renee Rabinowitzová, ktorá prežila holokaust, uspela v spore s izraelskou národnou leteckou spoločnosťou El Al, ktorú zažalovala za diskrimináciu. Organizácia Israel Religious Action Center, ktorá Rabinowitzovú zastupovala, vo štvrtok označila rozhodnutie súdu za "revolučné". Dôvodom sporu bolo to, že počas letu z amerického Newarku do Tel Avivu palubný personál vyhovel žiadosti ultraortodoxného žida, ktorý si neželal sedieť vedľa ženy, a ponúkol Rabinowitzovej iné miesto. Zákony, ktoré dodržiavajú niektorí ultraortodoxní židia, si vyžadujú striktné oddeľovanie mužov a žien. Organizácia Israel Religious Action Center uviedla, že Rabinowitzová vyhľadala právnu pomoc z dôvodu "hlbokého poníženia", ktoré pri tejto udalosti pocítila. Organizácia dodala, že tento prípad stanovil precedens a odteraz požiadanie pasažierov na základe ich pohlavia, aby si sadli inde, bude diskrimináciou, ktorá je zakázaná. Organizácia dodala, že súd leteckej spoločnosti El Al prikázal vyplatiť Rabinowitzovej odškodné vo výške zhruba 1700 dolárov. Viac k témam: diskriminácia, lietadlo, súdyZdroj: Webnoviny.sk - Žid si neželal sedieť v lietadle vedľa ženy a vyhoveli mu, spoločnosť jej zaplatí odškodné © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Žid si neželal sedieť v lietadle vedľa ženy a vyhoveli mu, spoločnosť jej zaplatí odškodné

Päť percent svetovej populácie v uplynulých rokoch užilo drogu

VIEDEŇ 22. júna (WebNoviny.sk) - Približne päť percent svetovej populácie aspoň raz v posledných rokoch užilo drogu a asi 30 miliónov ľudí môže byť závislých od narkotík v rozsahu vyžadujúcom liečenie, uviedla vo štvrtok vo svojej správe OSN. Výročná správa Úradu pre drogy a kriminalitu OSN tiež informuje, že ročne sa až 25 percent úmrtí súvisiacich s drogami stane v USA, kde tieto čísla ďalej narastajú, pričom v roku 2015 si tam drogy vyžiadali 52-tisíc ľudských životov. Správa vychádzajúca z najnovších dostupných údajov ďalej uvádza: - Takmer 12 miliónov ľudí na celom svete si nelegálne pichá drogy, 1,6 milióna má HIV a 6,1 milióna žije s hepatitídou typu C. - Problémom s užívaním drog trpí takmer dvakrát toľko mužov ako žien. - V rokoch 2009 - 2016 zaznamenali v 100 krajinách 739 nových psychotropných látok, ktoré menia funkcie mozgu a ich následkom sú zmeny vnímania a nálad. - V rokoch 2011 - 2016 sa v Európe o 30 percent zvýšilo užívanie kokaínu. - V roku 2016 sa o jednu tretinu globálne zvýšila produkcia ópia v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi, dôvodom je zvýšenie výťažkov z maku v Afganistane, ktorý je centrom jeho produkcie. - V rokoch 2014 - 2015 klesol počet prípadov zadržania heroínu a morfínu v Bulharsku, Grécku a Turecku, ktoré pre pašerákov drog predstavujú hlavnú balkánsku trasu. V tom istom období sa ale výrazne zvýšil ich počet v Arménsku, Azerbajdžane a Gruzínsku a na trase cez Čierne more na Ukrajinu a do Rumunska. Viac k témam: drogyZdroj: Webnoviny.sk - Päť percent svetovej populácie v uplynulých rokoch užilo drogu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Päť percent svetovej populácie v uplynulých rokoch užilo drogu

Kauza Hitlerovho rodného domu skončila na Ústavnom súde

VIEDEŇ 22. júna (WebNoviny.sk) - Rakúsky Ústavný súd začal vo štvrtok vo Viedni pojednávanie v kauze vlastníctva rodného domu Adolfa Hitlera. Dom v centre mesta Braunau am Inn pri hraniciach s Nemeckom, kde sa neskorší vodca nacistického Nemecka v roku 1889 narodil, patrí v súčasnosti dôchodkyni Geraldine Pommerovej, ktorá sa ho odmieta vzdať. Štát chce, naopak, nehnuteľnosť získať pod svoju správu, aby ju mohol zmeniť na centrum na pomoc postihnutým. Prvoradým cieľom je zmeniť dom do takej podoby, aby prestal slúžiť ako pútnické miesto pre Hitlerových obdivovateľov či zberateľov senzácií. Ústavný súd vo štvrtok začína rokovať o sťažnosti majiteľky domu, ktorá tvrdí, že rozhodnutie o vyvlastnení pozemku, ku ktorému Rakúsko pristúpilo, je protiústavné. Štát sa k vyvlastneniu odhodlal po dlhých rokoch naťahovania sa s majiteľkou, ktorá dom odmietala predať. Pommerovej právny zástupca Gerhard Lebitsch vo štvrtok ešte pred začiatkom pojednávania vyhlásil, že ponuky na odkúpenie domu zo strany rakúskeho štátu boli podľa jeho klientky príliš nízke, a položil si rečnícku otázku, prečo sa štát pokúša pozemok vyvlastniť až teraz, "keď ho mohol zneutralizovať už pred päťdesiatimi alebo šesťdesiatimi rokmi". Viac k témam: Adolf Hitler, RakúskoZdroj: Webnoviny.sk - Kauza Hitlerovho rodného domu skončila na Ústavnom súde © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kauza Hitlerovho rodného domu skončila na Ústavnom súde

V gréckych mestách sa hromadí odpad, smetiari štrajkujú za lepšie podmienky

ATÉNY 22. júna (WebNoviny.sk) - Tisícky gréckych komunálnych pracovníkov pochodovali vo štvrtok centrom Atén za zlepšenie zamestnaneckých podmienok. Medzi demonštrantmi a políciou došlo aj ku krátkemu konfliktu, keď polícia za pomoci slzotvorného plynu bránila davu preniknúť do komplexu parlamentu. Podľa doterajších správ sa nikto nezranil a nehlásia ani zadržaných. Úrady odhadujú, že na proteste sa zúčastnilo približne 5000 ľudí. V rámci najnovšej série protestov tiež pracovníci už niekoľko dní odmietajú zber odpadu v najväčších mestách krajiny. Únia komunálnych pracovníkov žiada lavicovo orientovaný parlament Grécka garantovať zamestnancom mesta s krátkodobou zmluvou, ktorá už vypršala alebo sa blíži ku koncu, jej predĺženie na plný pracovný úväzok a záruku trvalého pracovného pomeru. Najvyšší súd však rozhodol, že snaha parlamentu predĺžiť zmluvy komunálnych zamestnancov na dobu neurčitú je protiústavná, vláda sa preto snaží hľadať alternatívne riešenia problému. Členovia únie už niekoľko dní odmietajú zabezpečiť zber odpadu naprieč krajinou. Vlna horúčav a kopy odpadkov sú zdrojom intenzívneho zápachu, ktorému sa nevyhli ani turistické oblasti v centre Atén. Mesto Atény vydalo vyhlásenie v ktorom vyzýva ľudí, aby sa v týchto dňoch snažili vyhadzovať čo najmenej odpadkov. Grécko je uplynulých sedem rokov nútené drasticky znižovať verejné výdavky a obmedzovať prijímanie zamestnancov do štátneho sektora v rámci medzinárodných záchranných dohôd. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky greece.greekreporter.com. Viac k témam: grécko, štrajkZdroj: Webnoviny.sk - V gréckych mestách sa hromadí odpad, smetiari štrajkujú za lepšie podmienky © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V gréckych mestách sa hromadí odpad, smetiari štrajkujú za lepšie podmienky

Belgická polícia uskutočnila po útoku v Bruseli razie, zatkla štyroch možných spolupáchateľov

BRUSEL 22. júna (WebNoviny.sk) - Belgická polícia vo štvrtok informovala o zatknutí štyroch osôb v súvislosti s utorkovým útokom na bruselskej železničnej stanici. Štyroch ľudí podozrivých z možného spolupáchateľstva či napomáhania útočníkovi zatkli pri viacerých raziách v mestských častiach Molenbeek, Anderlecht a Koekelberg. Z Molenbeeku pochádzal aj samotný útočník. Táto mestská časť je vo všeobecnosti považovaná za semenište stúpencov džihádu a strojcov teroristických útokov na európskej pôde. Odporúčame:Útočník na bruselskej stanici mal v ruksaku kanistre s benzínom a klince Páchateľom utorňajšieho pokusu o útok na bruselskej železničnej stanici Central, jednom z troch hlavných nádraží v belgickej metropole, bol 36-ročný Maročan žijúci v bruselskej štvrti Molenbeek, v hľadáčiku bezpečnostných služieb nebol. Na železničnej stanici chcel odpáliť ruksak, v ktorom mal kanistre naplnené benzínom a klince, zámer sa mu však nepodaril. Spôsobil len menší výbuch a upriamil ním na seba pozornosť príslušníkov bezpečnostných služieb, ktorí ho zneškodnili. Podľa federálneho prokurátora Erica Van der Sypta útočník ešte v poslednej chvíli bežal k vojakovi a kričal "Allahu Akbar". Zobraziť fotogalériu k článku:V Bruseli evakuovali námestie a stanicu, bolo počuť streľbu a výbuchy Viac k témam: Belgicko, Brusel, terorizmusZdroj: Webnoviny.sk - Belgická polícia uskutočnila po útoku v Bruseli razie, zatkla štyroch možných spolupáchateľov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Belgická polícia uskutočnila po útoku v Bruseli razie, zatkla štyroch možných spolupáchateľov

Rozsiahly požiar v Portugalsku je už pod kontrolu, o život prišlo 64 ľudí

LISABON 22. júna (WebNoviny.sk) - Hasičom sa podarilo dostať pod kontrolu požiar v portugalskej oblasti Góis, vzdialenej približne 150 kilometrov severne od Lisabonu. Podľa Úradu civilnej ochrany požiar v oblasti Pedrógao Grande úspešne zdolali už v stredu. Na oboch miestach ostávajú preventívne stovky hasičov. Odporúčame:Video: Požiar v Portugalsku sa stále nedarí skrotiť, hasičom v práci bráni hustý dym Podľa úradov oheň spálil približne 40-tisíc hektárov lesného porastu. Požiar, s ktorým niekoľko dní bojovalo viac ako dvetisíc hasičov a vyše dvadsať lietadiel, pripravil o život 64 ľudí. Viac k témam: lesný požiar v Portugalsku, Portugalsko, požiarZdroj: Webnoviny.sk - Rozsiahly požiar v Portugalsku je už pod kontrolu, o život prišlo 64 ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Rozsiahly požiar v Portugalsku je už pod kontrolu, o život prišlo 64 ľudí

Francúzsko sa už nebude usilovať o odchod sýrskeho prezidenta al-Asada, vyhlásil Macron

PARÍŽ 22. júna (WebNoviny.sk) - Francúzsko sa už nebude usilovať o odchod prezidenta Baššára al-Asada z čela Sýrie, vyhlásil jeho francúzsky náprotivok Emmanuel Macron. Vyjadril sa tak počas rozhovoru pre osem európskych denníkov, v ktorom uviedol, že chce na riešení občianskej vojny v Sýrii viac spolupracovať s Ruskom. Zahraničné mocnosti sa podľa neho až príliš zameriavajú na al-Asada ako na človeka. Odporúčame:Ešte stále si môžete brexit rozmyslieť, povedal Macron Mayovej "Neoznačil som odchod Baššára al-Asada za nevyhnutnú podmienku pre všetko, lebo mi nikto neukázal oprávneného nástupcu," vyjadril sa Macron, ktorého predchodcovia patrili medzi najväčších oponentov sýrskeho prezidenta. Macron však zároveň varoval Sýriu, že ak vláda použije chemické zbrane, Francúzsko na ňu zaútočí. Francúzske letectvo už v krajine zasahuje proti extrémistom z radikálnej militantnej skupiny Islamský štát. Viac k témam: Baššár al-Asad, Emmanuel Macron, Francúzsko, SýriaZdroj: Webnoviny.sk - Francúzsko sa už nebude usilovať o odchod sýrskeho prezidenta al-Asada, vyhlásil Macron © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Francúzsko sa už nebude usilovať o odchod sýrskeho prezidenta al-Asada, vyhlásil Macron

Tajné služby USA majú dôkazy, že Rusko ovplyvnilo voľby v 21 amerických štátoch

WASHINGTON 22. júna (WebNoviny.sk) - Rusko zaútočilo vlani počas volieb na hlasovacie systémy v 21 štátoch USA. V stredu to Senátnemu výboru pre tajné služby povedala Jeanette Manfra z Ministerstva vnútornej bezpečnosti, ktorá ale pre dohodu o mlčanlivosti odmietla vymenovať, o ktoré štáty konkrétne išlo. Majú dôkazy o útokoch "Máme dôkazy o tom, že zaútočili na hlasovacie systémy v 21 štátoch," uviedla námestníčka sekretariátu pre kybernetickú ochranu. Dodala tiež, že nič nedokazuje, že by počas kyberútokov niekto zmenil hlasovacie lístky. Ako informuje BBC, vyjadrila sa, že ministerstvo má dôveru k hlasovacím systémom v krajine, pretože sú odolné. Odporúčame:Nové sankcie proti Rusku poškodia vzťahy so Spojenými štátmi, hovorí Putin Na vyjadrenia Manfry reagoval počas stredajšieho stretnutia demokratický senátor Mark Warner, ktorý tvrdí, že krajina nie je bezpečnou, keď nie je známe, ktoré štáty utrpeli hackerské útoky. Svoje obavy vyjadril aj republikánsky senátor Marco Rubio, ktorý tiež uviedol, že je dôležité, aby Američania vedeli ako fungujú ich volebné systémy a aby sa im takéto informácie počas vyšetrovania dostávali v reálnom čase. Útoky potvrdili aj dva štáty Tvrdenia námestníčky potvrdili už skoršiu výpoveď Samuela Lilesa, ktorý je na ministerstve riaditeľom oddelenia kybernetiky. Ten sa vyjadril, že ministerstvo zaznamenalo hackerské aktivity vlani na jar a v lete a neskôr dostalo správy o sondovaní hlasovacích systémov. Ako však dodal, ani jeden z týchto systémov neskôr nezapojili do hlasovania. Hackerské útoky na hlasovacie systémy vlani potvrdili štáty Arizona a Illinois. Americké tajné služby predpokladajú, že Moskva sa zaplietla do volieb, aby pomohla Donaldovi Trumpovi vyhrať. Kremeľ takéto tvrdenia opakovane odmieta a americký prezident obvinenia zo spolupráce s Ruskom označil za falošné správy. Senátny výbor pre tajné služby toto údajné zapojenie Kremľa do amerických prezidentských volieb prešetruje. Viac k témam: Donald Trump, prezidentské voľby v USA, Rusko, USA, Vladimir PutinZdroj: Webnoviny.sk - Tajné služby USA majú dôkazy, že Rusko ovplyvnilo voľby v 21 amerických štátoch © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Tajné služby USA majú dôkazy, že Rusko ovplyvnilo voľby v 21 amerických štátoch

Podľa Trumpa dozrel čas na “nové pravidlá”, imigrantom chce sťažiť prístup k sociálnym dávkam

CEDAR RAPIDS 22. júna (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump predloží návrh zákona, ktorý má imigrantom počas prvých piatich rokov pobytu zablokovať prístup k sociálnym dávkam. Ako uviedol v stredu na zhromaždení v štáte Iowa, dozrel čas na „nové imigračné pravidlá“. Znamená to, že žiadatelia o vstup do krajiny budú musieť preukázať finančnú nezávislosť a v období najmenej piatich rokov nebudú mať prístup k sociálnym dávkam. Legislatívu v tomto zmysle administratíva pripraví „veľmi skoro“, povedal Trump. Odporúčame:Trump chce znova sprísniť reštrikcie voči Kube, spoluprácu Obamu s krajinou označil za zlú Agentúra AP upozorňuje, že nie je jasné, aké by mali ohlasované kroky dopad na súčasnú situáciu. Zákony už totiž väčšine cudzincov prichádzajúcich do krajiny na základe imigračných víz počas prvých piatich rokov zakazujú prístup k dávkam z federálnych programov, akými sú systém sociálneho zabezpečenia alebo potravinových poukážok. O prístupe k dávkam z lokálnych programov zvyčajne rozhodujú vlády jednotlivých štátov. Cudzinci bez imigračných víz a osoby s nejasným právnym postavením vo všeobecnosti nemôžu čerpať pomoc z týchto programov, uzatvára agentúra AP. Viac k témam: Donald Trump, imigranti, USAZdroj: Webnoviny.sk - Podľa Trumpa dozrel čas na nové pravidlá , imigrantom chce sťažiť prístup k sociálnym dávkam © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Podľa Trumpa dozrel čas na “nové pravidlá”, imigrantom chce sťažiť prístup k sociálnym dávkam

Islamský štát zničil mešitu al-Núrí a jej ikonický šikmý minaret al-Chadba

ARBÍL 22. júna (WebNoviny.sk) - Extrémistická organizácia Islamský štát (IS) v stredu zničila mosulskú mešitu al-Núrí a jej ikonický šikmý minaret al-Chadba. Bojovníci vnútri budov odpálili nálože, informoval iracký minister obrany. Odporúčame:Začal posledný veľký boj o Mosul, civilisti musia opustiť mesto cez bezpečné priechody Iracký premiér Hajdar Abádí sa vo štvrtok prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter vyjadril, že tým militanti uznali, že prehrávajú boj o druhé najväčšie mesto v Iraku. "Zničenie minaretu al-Chadba a mešity al-Núrí Daešom je formálnym vyhlásením ich porážky," napísal Abádí. Práve z mešity al-Núrí, známej aj ako Veľká mešita, vyhlásil vodca IS Abú Bakr al-Bagdádí v roku 2014 kalifát. Naklonený minaret v meste stál vyše 840 rokov. IS vo vyhlásení na internete zo zničenia mešity a minaretu viní americký nálet, koaličné sily vedené USA však toto tvrdenie odmietajú. Viac k témam: bitka o Mósul, Irak, Islamský štát, mešita al-Núrí, Mósul, šikmý minaret al-ChadbaZdroj: Webnoviny.sk - Islamský štát zničil mešitu al-Núrí a jej ikonický šikmý minaret al-Chadba © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Islamský štát zničil mešitu al-Núrí a jej ikonický šikmý minaret al-Chadba

Aktualizované: Muž bodol policajta na letisku v meste Flint, pri útoku mal zakričať Allahu akbar

aktualizované 22. júna o 7:06 FLINT 21. júna (WebNoviny.sk) - Zranenie jedného človeka si vyžiadal stredajší útok na letisku v meste Flint v americkom štáte Michigan. Útočníka, ktorý bodol do krku policajta a údajne pri tom zakričal "Allahu akbar", vzápätí spacifikovali a vzali do väzby. Stav zraneného policajta je stabilizovaný. Odporúčame:Útočník na bruselskej stanici mal v ruksaku kanistre s benzínom a klince Z útoku obvinili 49-ročného kanadského občana Amora Ftouhiho. Muž, ktorý žil s manželkou a deťmi v Montreale, už niekoľko hodín po útoku stál pred federálnym súdom, kde si vypočul obvinenia. Podľa úradov zostane vo väzbe minimálne do ďalšieho pojednávania, ktoré je naplánované na budúci týždeň. Podľa amerického generálneho prokurátora Jeffa Sessionsa skutok vyšetrujú ako teroristický útok.   Viac k témam: Michigan, teroristický útok, terorizmus, USAZdroj: Webnoviny.sk - Aktualizované: Muž bodol policajta na letisku v meste Flint, pri útoku mal zakričať Allahu akbar © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Aktualizované: Muž bodol policajta na letisku v meste Flint, pri útoku mal zakričať Allahu akbar

Taliban zverejnil ďalšie video s unesenými mužmi, jeden z nich adresoval výzvu Trumpovi

KÁBUL 21. júna (WebNoviny.sk) - Fundamentalistické hnutie Taliban zverejnilo v stredu ďalšie video s Američanom a Austrálčanom, ktorých vlani v auguste uniesli spred budovy univerzity v Kábule. Záznam s unesenými mužmi - Kevinom Kingom a Timothym Weekesom - v stredu rozposlal médiám hovorca hnutia Zabihulláh Mudžahíd a obaja rukojemníci na ňom uvádzajú, že je zo 16. júna. Ide už o druhé video s týmito zajatcami, pričom obaja na ňom vyzerajú zdravšie ako na prvom, ktoré sa dostalo na verejnosť v januári. Odporúčame:Pri americkom nálete v Afganistane zahynul miestny vodca Islamského štátu King a Weeks na videu tvrdia, že sa o nich Taliban dobre stará, no stále sú jeho väzňami a žiadajú vlády USA a Austrálie, aby im pomohli dostať sa na slobodu. "Zobrali mi moju slobodu a po zvyšok života chcem slúžiť americkému národu a chcem slúžiť ľudstvu," uviedol King a vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby mu pomohol a navrhol výmenu väzňov, čím by ho oslobodil. "Stále som väzeň, som tak ďaleko od domu, od mojej rodiny a mojich priateľov," povedal zase Weekes a dodal, že dostáva jedlo, čaj a mlieko, umožňujú mu cvičiť a má aj dosť spánku. Americké bezpečnostné zložky sa už mužov snažili vlani oslobodiť, no na mieste, kde sa podľa ich informácií mali nachádzať, ich nenašli. Viac k témam: Afganistan, Kevin King, Taliban, Timothy WeekesZdroj: Webnoviny.sk - Taliban zverejnil ďalšie video s unesenými mužmi, jeden z nich adresoval výzvu Trumpovi © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Taliban zverejnil ďalšie video s unesenými mužmi, jeden z nich adresoval výzvu Trumpovi

Ukrajinská vláda a proruskí separatisti sa dohodli na ďalšom prímerí

MOSKVA 21. júna (WebNoviny.sk) - Ukrajinská vláda a proruskí separatisti ovládajúci východnú časť krajiny sa v stredu dohodli na ďalšom prímerí. Informovala o tom Darka Olifer, hovorkyňa bývalého ukrajinského premiéra Leonida Kučmu, ktorý od roku 2014 pôsobí ako vyjednávač ukrajinskej vlády na polo-oficiálnych rokovaniach s proruskými separatistami. Odporúčame:Rusko eskaluje situáciu na Ukrajine a pokúša sa o protektorát, tvrdí šéf ukrajinskej diplomacie Prímerie má vstúpiť do platnosti v sobotu a jeho hlavným cieľom je podľa Olifer umožniť miestnym poľnohospodárom pozbierať úrodu bez obáv o vlastný život. Boje medzi proruskými separatistami podporovanými Moskvou a ukrajinskou armádou, ktoré sa rozhoreli v roku 2014, si vyžiadali už viac ako 10-tisíc obetí a viac ako milión ľudí muselo pre ne opustiť svoje domovy. Prímerie medzi oboma bojujúcimi stranami bolo po prvýkrát dohodnuté už v roku 2015, ale opakovane je porušované. Viac k témam: Rusko, UkrajinaZdroj: Webnoviny.sk - Ukrajinská vláda a proruskí separatisti sa dohodli na ďalšom prímerí © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ukrajinská vláda a proruskí separatisti sa dohodli na ďalšom prímerí

Súdia pašerákov v prípade udusenia 71 migrantov, prokurátor žiada doživotie

BUDAPEŠŤ 21. júna (WebNoviny.sk) - V Maďarsku sa v stredu začal súd s 11 osobami spojenými s úmrtím 71 migrantov v chladiarenskom aute odstavenom na ceste pri rakúskej obci Parndorf. Odporúčame:Aj napriek dohode Holandsko nemusí prijať viac migrantov Prokurátor žiada pre štyroch pašerákov doživotie, ostatní obvinení čelia kratším trestom odňatia slobody a tiež vyhosteniu z Maďarska. Medzi zosnulými zo Sýrie, Iraku alebo Afganistanu, ktorí sa v auguste 2015 udusili v dodávke, bolo 59 mužov, osem žien a štyri deti. Viac k témam: Maďarsko, migranti, súdyZdroj: Webnoviny.sk - Súdia pašerákov v prípade udusenia 71 migrantov, prokurátor žiada doživotie © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Súdia pašerákov v prípade udusenia 71 migrantov, prokurátor žiada doživotie

Pápež František ponúkol 460-tisíc eur na podporu Južného Sudánu

VATIKÁN 21. júna (WebNoviny.sk) - Pápež František ponúkol 460-tisíc eur na podporu Južného Sudánu. Peniaze plánujú použiť na financovanie dvoch nemocníc, ktoré vedú misijné sestry z Kambodže, základnej školy humanitárnej organizácie Solidarity with South Sudan a poľnohospodárskeho projektu spravovaného konfederáciou Caritas Internationalis. Kardinál Peter Turkson uviedol, že pápež chce takto vyjadriť osobný postoj voči ľuďom žijúcim v krajine, ktorú trápi hlad i občianska vojna. Pápež nedávno odvolal návštevu Južného Sudánu, kam plánoval pricestovať v októbri. Podľa oficiálneho vyhlásenia tak však neurobí, pretože mu to nedovolí tamojšia bezpečnostná situácia. Viac k témam: Južný Sudán, Pápež FrantišekZdroj: Webnoviny.sk - Pápež František ponúkol 460-tisíc eur na podporu Južného Sudánu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pápež František ponúkol 460-tisíc eur na podporu Južného Sudánu

Útočník na bruselskej stanici mal v ruksaku kanistre s benzínom a klince

BRUSEL 21. júna (WebNoviny.sk) - Pokus o útok na bruselskej železničnej stanici Central, jednom z troch hlavných nádraží v belgickej metropole, "mohol byť potenciálne veľmi nebezpečný", vyhlásil v stredu belgický premiér Charles Michel. Podľa informácií, ktoré polícia postupne zverejňuje, útočník, ktorý bol marockého pôvodu a doteraz nebola známa jeho inklinácia k extrémizmu, plánoval oveľa väčší útok. Ako informoval federálny prokurátor Eric Van der Sypt, útočník mal v ruksaku kanistre s benzínom a klince. Odporúčame:Aktualizované: V Bruseli zmarili pokus o teroristický útok, bolo počuť streľbu a výbuchy "Bolo jasné, že chce spôsobiť oveľa väčšiu škodu, ako spôsobil. Jeho ruksak vybuchol dvakrát, ale mohlo to byť ešte omnoho horšie," vyhlásil Van der Sypt. Prvý výbuch upozornil na páchateľa príslušníkov bezpečnostných zložiek, ktorí ho zneškodnili. V poslednej chvíli útočník podľa Van der Sypta bežal k vojakovi a kričal "Allahu Akbar". Podľa premiéra Michela krajina po tejto udalosti ešte podstatne sprísni bezpečnostné opatrenia na verejných priestranstvách a masových podujatiach, čo sa bude týkať okrem iného aj stredajšieho koncertu Coldplay v belgickej metropole. Zobraziť fotogalériu k článku:V Bruseli evakuovali námestie a stanicu, bolo počuť streľbu a výbuchy Viac k témam: Belgicko, Brusel, teroristický útok, terorizmusZdroj: Webnoviny.sk - Útočník na bruselskej stanici mal v ruksaku kanistre s benzínom a klince © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Útočník na bruselskej stanici mal v ruksaku kanistre s benzínom a klince

Saudská Arábia má nového nástupcu trónu, kráľ Salmán ním menoval svojho syna

RIJÁD 21. júna (WebNoviny.sk) - Saudskoarabský kráľ Salmán v stredu vymenoval 31-ročného syna Muhammada bin Salmána za korunného princa. Panovník zároveň prostredníctvom viacerých dekrétov zbavil Muhammada bin Najífa, ktorý sa mal stať ďalším panovníkom, vplyvu nad prokuratúrou. Muhammad bin Salmán je ministrom obrany, hlavou kráľovského súdu a šéfom Rady pre ekonomické a rozvojové záležitosti. Doteraz vystupoval ako zástupca korunného princa Najífa, no pozorovatelia monarchie predpovedali, že jeho moc môže výrazne narastať a stane sa prvým v poradovníku čakateľov na trón. Viac k témam: Muhammad bin Salmán, Saudská ArábiaZdroj: Webnoviny.sk - Saudská Arábia má nového nástupcu trónu, kráľ Salmán ním menoval svojho syna © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Saudská Arábia má nového nástupcu trónu, kráľ Salmán ním menoval svojho syna

Člen hip hopovej formácie Mobb Deep zomrel vo veku 42 rokov

BRATISLAVA 20. júna (WebNoviny.sk) - V nemocnici v Las Vegas zomrel v utorok Prodigy, člen amerického rapového dua Mobb Deep. Správu, o ktorej ako prvý informoval na Twitteri rapper Nas, vzápätí potvrdil manažment interpreta. "Prodigy bol pred niekoľkými dňami hospitalizovaný po vystúpení Mobb Deep z dôvodu komplikácií, spôsobených zhoršením kosáčikovitej anémie. Ako väčšina jeho fanúšikov vie, Prodigy s týmto ochorením zápasil od detstva. Presná príčina smrti zatiaľ nebola určená," uvádza sa v stanovisku. Prodigy, občianskym menom Albert Johnson, sa narodil 2. novembra 1974 v New Yorku, v roku 1990 založil spolu s Kejuanom Muchitom, známejším pod umeleckým menom Havoc, duo Mobb Deep. Vydali osem radových albumov, z ktorých najoceňovanejšími sa stali The Infamous z roku 1995 a Hell on Earth z roku 1996. Ich posledný album sa volal The Infamous Mobb Deep a vyšiel v roku 2014. V júli 2012 sa duo nakrátko rozpadlo, ale v januári sa Prodigy s Havocom dali opäť dokopy. Viac k témam: Prodigy, smrťZdroj: Webnoviny.sk - Člen hip hopovej formácie Mobb Deep zomrel vo veku 42 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Člen hip hopovej formácie Mobb Deep zomrel vo veku 42 rokov

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Popradský viceprimátor Gašper ohlásil kandidatúru na predsedu Prešovského samosprávneho kraja
Euro kleslo voči doláru napriek zlepšeniu nálady spotrebiteľov v eurozóne
Cloudové bezpečnostné služby by mali naďalej rásť rýchlym tempom
Trump prelomil týždne mlčania, nemá žiadne nahrávky s bývalým šéfom FBI Comeym
Depeche Mode vystúpia vo Viedni, Budapešti, Prahe či Krakove
Peter Sagan bude lídrom Bora-Hansgrohe na Tour de France, jeho brat zažije premiéru
Foto: V Bratislave sa pochodovalo proti rakovine prsníka, vyzbieralo sa vyše 20-tisíc eur
Moskva protestuje proti cvičeniu NATO, posilní svoju západnú hranicu

Recept dňa

Primátorské pirohy

- na 30-35 kusov
250 g varených zemiakov
½ kg hladkej múky
voda
olej
kyslá smotana
kôpor

Plnka:
1 vajce
250 g tvarohu
soľ

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s múkou a vodou. Vypracujte vláčne cesto. Vyvaľkajte ho na tenký, asi 2 až 3 mm plát. Pokrájajte na štvorce. Plnku klaďte na štvorce, preložte do trojuholníka a okraje spojte. V horúcom oleji vyprážajte z oboch strán dozlatista. Podávajte s kyslou smotanou ochutenou posekaným kôprom.

Plnka: Tvaroh vymiešajte so soľou a s vajcom.

Dobrá rada

Čkanie

vypite pohár vody zdvihnutými rukami nad hlavou nech vám pri tom niekto pomôže

Stavebník

Rady pri stavbe dreveného chodníka z guľatiny

Pri používaní guľatiny z lesa je nutné pre drevený chodník rezať len zdravé drevo, nenapadnuté plesňami a hlavne nie drevokaznými hubami.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Bojnice - Kanianka, Kocurany, Opatovce nad Nitrou, Šútovce
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang